Veel weten niets begrijpenVeel weten niets begrijpenVeel weten niets begrijpenVeel weten niets begrijpen
  • Land van Cuijk
    • Regio info
    • Vacatures
  • Ondernemersinfo
    • Vestigingsklimaat
    • Bedrijventerreinen
    • Bedrijfshuisvesting
    • Gemeente bedrijfscontacten
    • Netwerkorganisaties
  • Redactioneel
    • Artikelen
      • Categorie
    • Columns
    • Korte zaken
  • Agenda
  • Over InZaken
    • Bedrijfsplatform
    • Magazine
      • Online lezen
      • Redactie
      • Adverteren
    • Uitgeverij
      • Andere activiteiten
      • Verbinden
      • Beurzen
    • Contact
✕

Veel weten niets begrijpen

Categorieën
  • Column
Tags

“Het is ongelofelijk”, zei een vriend van me laatst, “ik vraag om een beschrijving van mijn industrie inclusief trends, uitdagingen en kansen met bronvermeldingen. En er komt een heel goede analyse uit. Zo worden we als mensen straks nog overbodig.” “Zo’n vaart zal het niet lopen”, zeg ik, ”maar ons werk en leven wordt er op termijn wel makkelijker door.” Mijn vriend is niet overtuigd. “De computer wordt slimmer dan ons.” Dat ‘slimmer’ is het punt. Zijn al die kunstmatige intelligenties nou ook echt intelligent?

Ik zeg hem: “Je gebruikt toch ook Spotify? Daar krijg je elke week je eigen playlist en adviezen over welke muziek je leuk vindt. Dat bestaat al een tijdje en ik hoorde je toen nooit klagen over zorgen dat de computer slimmer zou worden dan jij.” Spotify heeft als het ware alle muziek van de wereld in het geheugen. Maar ook jouw dagelijks luistergedrag en dat van honderden miljoenen andere mensen. Met ontzettend veel rekenkracht en slimme algoritmes (formules) worden daarin patronen herkend. Zo voorspelt Spotify wat jij leuke muziek vindt.

Het principe achter ChatGPT is niet anders. Alleen in plaats van muziek zijn nu alle boeken, artikelen, webteksten enzovoort geanalyseerd en onderworpen aan complexe algoritmes. Het resultaat is indrukwekkend. Maar in de basis is ChatGPT een ‘woordvoorspeller’. Op basis van jouw vraag wordt voorspeld welke informatie relevant is. In theorie op basis van alle teksten die er ooit geschreven zijn door alle mensen. Het is software die de werking van onze hersens nabootst. Het grote verschil is dat de computer geen werkelijke beleving of gevoel heeft bij een muziekstuk of tekst. Hij wordt niet ontroerd door een mooi gedicht. In die zin weet ChatGPT alles, maar begrijpt niets.

Anton Loeffen, A.loeffen@tsh.eu 

ANTON LOEFFEN
Automatiseringsadviseur
ESHGRO

T 0485-47 61 93

a.loeffen@eshgro.nl

www.eshgro.nl

Delen

Gerelateerde artikelen

‘ERKENNING GEEFT ONS HEEL VEEL ENERGIE


Lees meer

Nauwere samenwerking MAAY drukwerk en Philipse reclame


Lees meer
REDACTIONEEL
ALLE
ARTIKELEN
COLUMNS
KORTE ZAKEN

  • WELKOM
  • MAGAZINE
  • NETWERKACTIVITEITEN
  • VESTIGINGSKLIMAAT
  • OVER ONS
  • ADVERTEREN
  • COLOFON
  • ALGEMENE VOORWAARDEN
  • DISCLAIMER
  • CONTACT
  • InZAKEN
  • Robert Hermens
  • Udensedijk 35
  • 5451 PK Mill
  • E: info@inzaken.nl
  • T: 06 55 34 03 24
© InZaken.nl
Design: Maek | Website: Premium Online
      We gebruiken cookies om ervoor te zorgen dat we je de best mogelijke ervaring op onze website kunnen aanbieden. Als je doorgaat met het gebruiken van de site, gaan we er vanuit dat je ermee instemt.AccepterenPrivacybeleid