Hoe belangrijk is de gunfactor voor succesvol ondernemen?
“Lieke heeft al vijftien nieuwe klanten aangeleverd bij mij, en ik nul bij haar,” zegt Eric. “Wat kan ik wél teruggeven? Een bosje bloemen, ofzo? Maar dat is ook zo karig.” ”Daar zou ik me niet te druk om maken. Kennelijk gunt Lieke het je gewoon”, glimlach ik.
Elkaar wat gunnen is belangrijk voor succesvol ondernemen. Daarvoor moet je elkaar kennen en vertrouwen, als ondernemer en als mens. In elkaars waarde geloven. Zodat je niet alleen die ander een klus of een klant gunt, maar ook diens waarde aan jouw netwerk gunt.
Mijn mening? Mensen verwarren gunnen nog weleens met ‘voor wat, hoort wat’. Maar de gunfactor is geen transactie. Het gaat juist om geven, zonder daar iets voor terug te verwachten.
Weet je welke ondernemer míjn gunfactor heeft? Flip Keijzer. En daarom geef ik deze sympathieke bedrijfskundig adviseur in mijn volgende column de ruimte voor zijn verhaal.
Dennis Barten
Schrijft over ondernemersstruggles
